Quantcast
skip navigation

Girls' basketball schedules posted

By Trevor Squire, SportsEngine, 11/20/18, 6:15PM CST

Share

Seventeen games kick off the season on Friday.


Click the picture above to view the full schedule.

A handful of tournaments launch the girls’ basketball season the day after Thanksgiving and several marquee matchups highlight Friday's 17-game slate.

DeLaSalle, a Class 3A state tournament entrant the past two years, faces Aquinas (Wis.), the defending Division 4 champion which is coming off an unbeaten championship campaign, in the University of St. Thomas Archdiocese of Minneapolis/St Paul Thanksgiving Tip-Off Tournament in St. Paul. Also on Friday, Class 1A runner-up Sleepy Eye meets a Cleveland team aiming to assert itself among its Section 2 competition in the Sleepy Eye St. Mary’s Tip-Off Classic.

On Saturday, in the second day of the Pat Paterson Tournament at Hamline University in St. Paul, Class 4A runner-up Hopkins takes on Stillwater, which returns Sara Scalia who led the state with 689 regular-season points a season ago.

The Royals, who have been to four straight state tourneys, face another early season test as they take on Eastview a week later in the Breakdown Sports Tip Off Classic on Dec. 1. Hopkins lost to the Lightning 68-63 in the Class 4A championship last March. Following the big-school title rematch is a clash between prevailing Class 3A power Holy Angels and defending champion Robbinsdale Cooper, which is fresh off its first state touranment appearance. The Stars, meanwhile, have made three consecutive state appearances, including winning the championship in 2016.

Approaching the new year, Class 4A contenders Lakeville North and Cretin-Derham Hall will tangle in the Park Center Holiday Classic on Dec. 28. The Panthers haven't missed a state tourney since 2015 and the Raiders look to improve on their 56-48 quarterfinal loss to Roseville last spring.

Click here to view the full schedule, or type the name of your favorite squad into “Team Finder” in the top right corner of the page for a specific schedule. 

If your team’s schedule isn’t posted or needs updating, send the necessary information to scores@sportsengine.com.

Girls' Basketball Hub Headlines

Feed for https://www.startribune.com/sports/index.rss2

Tag(s): Home  Featured  Hub Exclusive  MSHSL Conferences  Arrowhead  Mountain Iron-Buhl  Northeast Range  North Woods  Ely  Cherry  Mesabi East  Eveleth-Gilbert  Big Nine  Albert Lea  Austin  Faribault  Mankato East  Mankato West  Owatonna  Rochester Century  Rochester John Marshall  Rochester Mayo  Winona  Northfield  Red Wing  Big South  Big South East  Blue Earth  Fairmont  New Ulm  St. James  St. Peter  Waseca  Big South West  Jackson County Central  Luverne  Marshall   Pipestone Area  Redwood Valley  Windom  Worthington  Camden  Camden North  Central Minnesota Christian  Dawson-Boyd  Kerkhoven-Murdock-Sunburg  Lac qui Parle Valley  MACCRAY  Renville County West  Camden South  Canby  Lakeview  Minneota  Russell-Tyler-Ruthton  Tracy-Milroy-Balaton  Yellow Medicine East  Central Lakes  Alexandria  Brainerd  Fergus Falls  Rocori  St. Cloud Apollo  St. Cloud Tech  Sartell-St. Stephen  Sauk Rapids-Rice  Willmar  Central Minnesota  Belgrade-Brooten-Elrosa  Eden Valley-Watkins  Holdingford  Howard Lake-Waverly-Winsted   Kimball Area  Maple Lake  Paynesville Area  Pierz  Eastern Minnesota  Rosemount Baptist  Gopher  Bethlehem Academy  Blooming Prairie  Maple River  Medford  New Richland-Hartland-Ellendal  United South Central  Waterville-Elysian-Morristown  Granite Ridge  Albany  Becker  Foley  Little Falls  Milaca  Mora  St. Cloud Cathedral  Zimmerman  Great River  Braham  East Central  Hinckley-Finlayson  Isle  Ogilvie  Onamia  Pine City  Rush City  Heart O'Lakes  Barnesville  Breckenridge  Dilworth-Glyndon-Felton  Frazee  Hawley  Pelican Rapids  Perham  Hiawatha Valley  Hiawatha Valley Blue  Goodhue  Hayfield  Kenyon-Wanamingo  Pine Island  Triton  Zumbrota-Mazeppa  Hiawatha Valley Gold  Byron  Cannon Falls  Kasson-Mantorville  Lake City  Rochester Lourdes  Stewartville  IHSL  Lincoln International  IMAC  Blake  Breck  Minnehaha Academy  Mounds Park Academy  Providence Academy  St. Paul Academy  Independent  Bemidji  Bug-O-Nay-Ge-Shig  Christ's Household of Faith  Duluth East  E.C.H.O.  First Baptist  Fond du Lac Ojibwe  Grand Rapids  Hendricks  Lake of the Woods   Moorhead  Park Christian  Minnesota Transitions  Hope Lutheran  Math & Science  Iron Range  Chisholm  Hibbing  International Falls   Virginia  Deer River  Greenway  Lake  Eden Prairie  Edina  Hopkins  Minnetonka  Wayzata  Lake Superior  Cloquet  Duluth Denfeld  Duluth Marshall  Hermantown  Proctor  Little Eight  Ashby  Battle Lake  Brandon-Evansville  Hillcrest Lutheran  Parkers Prairie  Rothsay  Underwood  Metro East  Henry Sibley  Hill-Murray  Mahtomedi  North St. Paul  Simley  South St. Paul  Tartan  Hastings  Metro Lakes  Metro West  Benilde-St. Margaret's  Robbinsdale Cooper  St. Louis Park  Richfield  Chanhassen  Chaska  Bloomington Jefferson  Bloomington Kennedy  Mid-State  Crosby-Ironton  Detroit Lakes  Park Rapids  Pequot Lakes  Staples-Motley  Aitkin  Minneapolis City  FAIR  Minneapolis Edison  Minneapolis North  Minneapolis Henry  Minneapolis Roosevelt  Minneapolis South  Minneapolis Southwest  Minneapolis Washburn  Minnesota River  Belle Plaine  Jordan  Le Sueur-Henderson  Mayer Lutheran  Norwood Young America  Sibley East  Tri-City United  Mississippi 8  Big Lake  Buffalo  Cambridge-Isanti  Chisago Lakes  Monticello  North Branch  Princeton  Rogers  St. Francis  St. Michael-Albertville  MCAA  Heritage Christian  Legacy Christian Academy  Lester Prairie/Holy Trinity  Maranatha  New Life Academy  PACT  Southwest Christian  Spectrum  St. Croix Prep  Trinity  West Lutheran  Northern Lakes  Bigfork  Hill City/Northland  Littlefork-Big Falls  Nashwauk-Keewatin  Northland  Northern Galaxy  Sacred Heart  Red Lake County  Red Lake Falls  Northland  Blackduck  Cass Lake-Bena  Laporte  Nevis  Northome-Kelliher  Pine River-Backus  Red Lake  Walker-Hackensack-Akeley  Clearbrook-Gonvick  Northwest  Crookston  East Grand Forks  Roseau  Thief River Falls  Warroad  Northwest Suburban  Northwest Suburban - North  Andover  Anoka  Blaine  Centennial  Champlin Park  Coon Rapids  Elk River  Northwest Suburban - West  Irondale  Maple Grove  Osseo  Park Center  Robbinsdale Armstrong  Spring Lake Park  Totino-Grace  Park Region  Bertha-Hewitt  Henning  Menahga  New York Mills  Pillager  Sebeka  Verndale  Wadena-Deer Creek  Pheasant  Clinton-Graceville-Beardsley  Hancock  Ortonville  Wheaton-Herman-Norcross  West Central  Pine To Prairie  Pine to Prairie - North  Bagley  Climax-Fisher  Fertile-Bertrami  Fosston  Mahnomen/Waubun  Win-E-Mac  Pine to Prairie - South  Ada-Borup  Lake Park-Audubon  Norman County East/UH  Polar  Polar - Big  Barnum  Cook County  Esko  Moose Lake-Willow River  South Ridge  Two Harbors  Polar - Small  Carlton  Cromwell  Floodwood  McGregor  Silver Bay   Wrenshall  Prairie  Browerville  Long Prairie-Grey Eagle  Osakis  Royalton  St. John's Prep  Swanville  Upsala  Red Rock  Adrian  Edgerton  Ellsworth  Hills-Beaver Creek  Murray County Central  Red Rock Central  Southwest Minnesota Christian  Westbrook-Walnut Grove  Seven Star  Badger-Greenbush-Middle River  Kittson County Central  Northern Freeze  Stephen-Argyle  Warren-Alvarado-Oslo  Goodridge-Grygla-Gatzke  South Suburban  Apple Valley  Burnsville  Eagan  Eastview  Lakeville North  Lakeville South  Prior Lake  Rosemount  Shakopee  Farmington  Southeast  East Division  Houston  Lanesboro  Mabel-Canton  Spring Grove  West Division  Glenville-Emmons  Grand Meadow  LeRoy-Ostrander  Lyle-Pacelli  Randolph  Schaeffer Academy  St. Paul City  St. Paul Central  St. Paul Como Park  St. Paul Harding  St. Paul Highland Park  St. Paul Humboldt  St. Paul Johnson  St. Paul Washington  Suburban East  Cretin-Derham Hall  East Ridge  Forest Lake  Mounds View  Park of Cottage Grove  Roseville  Stillwater  White Bear Lake  Woodbury  TCAC  TCAC - Div 1  Twin Cities Academy  Christian Life Academy  Cristo Rey Jesuit  Nova Classical  St. Paul Prep  Avail Academy  TCAC - Div 2  Shattuck-St. Mary's  Hope Academy  Community of Peace  TCAC - Div 3  Hmong Academy  Liberty Classical  Hiawatha Collegiate  Minnesota Academy for the Deaf  Metro Schools College Prep  Three Rivers  Three Rivers - East  Caledonia  Fillmore Central  La Crescent  Lewiston-Altura  Rushford-Peterson  Winona Cotter  Three Rivers - West  Chatfield  Dover-Eyota  Kingsland  Plainview-Elgin-Millville  St. Charles  Wabasha-Kellogg  Southland  Tomahawk  Buffalo Lake-Hector-Stewart  Gibbon-Fairfax-Winthrop  Minnesota Valley Lutheran  New Ulm Cathedral  Sleepy Eye  Sleepy Eye St. Mary's  Springfield  Wabasso  Tri-Metro  Tri-Metro East  Concordia Academy  St. Agnes  St. Anthony  St. Croix Lutheran  Visitation  Tri-Metro West  Columbia Heights  DeLaSalle  Fridley  Holy Angels  Brooklyn Center  Valley  Cleveland  GHEC-Truman-Martin Luther  Lake Crystal-Wellcome Memorial  Madelia  Martin County West  Nicollet/Mankato Loyola  St. Clair  Janesville-Waldorf-Pemberton   West Central  Montevideo  Melrose Area  Minnewaska Area  Morris Area/Chokio-Alberta  Sauk Centre  Atwater-Cosmos-Grove City  Benson  BOLD  Wright County  Wright County East  Delano  Holy Family  Hutchinson  New Prague  Orono  Waconia  Wright County West  Annandale  Dassel-Cokato  Glencoe-Silver Lake  Litchfield  Mound Westonka  New London-Spicer  Rockford  Watertown-Mayer  Eagle Ridge Academy  Heron Lake-Okabena/Fulda  Alden-Conger/Glenville-Emmons  Cedar Mountain  Mountain Lake Area - Comfrey