Quantcast
skip navigation

2011 Holiday Tournaments

Esko Coaches Classic, Esko (Dec. 16-17)

Round Date Time Visitor Home Location
Semifinal 1 Fri., Dec. 16 4:00 p.m. Hermantown, 68 South Ridge, 43 Esko High School, Esko
Semifinal 2 Fri., Dec. 16 6:00 p.m. Warroad, 42 Esko, 59 Esko High School, Esko
Round Date Time Visitor Home Location
Consolation Final Sat., Dec. 17 5:45 p.m. Warroad, 35 North Woods, 70 Esko High School, Esko
Championship Sat., Dec. 17 7:15 p.m. Esko, 44 Hermantown, 34 Esko High School, Esko

Adrian Holiday Tournament, Adrian (Dec. 16-17)

Round Date Time Visitor Home Location
Semifinal 1 Fri., Dec. 16 6:30 p.m. Red Rock Central, 39 Wabasso, 59 Adrian High School, Adrian
Semifinal 2 Fri., Dec. 16 8:15 p.m. Tracy-Milroy-Balaton, 37 Adrian, 50 Adrian High School, Adrian
Round Date Time Visitor Home Location
Consolation Final Sat., Dec. 17 6:00 p.m. Red Rock Central, 30 Tracy-Milroy-Balaton, 63 Adrian High School, Adrian
Championship Sat., Dec. 17 7:45 p.m. Wabasso, 47 Adrian, 58 Adrian High School, Adrian

Verndale Holiday Tournament, Verndale (Dec. 19-20)

Round Date Time Visitor Home Location
Semifinal 1 Mon., Dec. 19 6:00 p.m. Swanville, 63 Pillager, 34 Verndale High School, Verndale
Semifinal 2 Mon., Dec. 19 8:00 p.m. Eagle Valley, 62 Verndale, 52 Verndale High School, Verndale
Round Date Time Visitor Home Location
Consolation Final Tue., Dec. 20 6:00 p.m. Pillager, 20 Verndale, 66 Verndale High School, Verndale
Championship Tue., Dec. 20 8:00 p.m. Swanville, 33 Eagle Valley, 34 Verndale High School, Verndale

Fridley Tiger Holiday Invitational, Fridley (Dec. 27-28)

Round Date Time Visitor Home Location
Semifinal 1 Tue., Dec. 27 10:00 a.m. St. Paul Harding 23 Mahtomedi 85 Fridley High School, Fridley
Semifinal 2 Tue., Dec 27 12:00 p.m. New Life Academy 59 Fridley 53 Fridley High School, Fridley
Round Date Time Visitor Home Location
Consolation Final Wed., Dec. 28 5:00 p.m. St. Paul Harding Fridley Fridley High School, Fridley
Championship Wed., Dec. 28 7:00 p.m. Mahtomedi New Life Academy Fridley High School, Fridley

MLBO Holiday Tournament, Mountain Lake (Dec. 27-28)

Round Date Time Visitor Home Location
Semifinal 1 Tue., Dec. 27 6:00 p.m. Westbrook-Walnut Grove 58 Mountain Lake Christian 35 Butterfield High School, Butterfield
Semifinal 2 Tue., Dec 27 6:00 p.m. Truman 36 MLBO 42 Butterfield High School, Butterfield
Round Date Time Visitor Home Location
Consolation Final Wed., Dec. 28 1:00 p.m. Mountain Lake Christian Truman Butterfield High School, Butterfield
Championship Wed., Dec. 28 1:00 p.m. Westbrook-Walnut Grove MLBO Butterfield High School, Butterfield

Lake City Holiday Tournament, Lake City (Dec. 27-28)

Round Date Time Visitor Home Location
Semifinal 1 Tue., Dec. 27 3:00 p.m. Plainview-Elgin-Millville 30 Kasson-Mantorville 70 Lake City High School, Lake City
Semifinal 2 Tue., Dec 27 7:00 p.m. Legacy Christian Academy 29 Lake City 48 Lake City High School, Lake City
Round Date Time Visitor Home Location
Consolation Final Wed., Dec. 28 1:00 p.m. Plainview-Elgin-Millville Legacy Christian Academy Lake City High School, Lake City
Championship Wed., Dec. 28 Kasson-Mantorville Lake City Lake City High School, Lake City

Packer Basketball Holiday Classic, South St. Paul (Dec. 27-28)

Round Date Time Visitor Home Location
Semifinal 1 Tue., Dec. 27 3:00 p.m. Park 55 Chisago Lakes 64 South St. Paul High School, South St. Paul
Semifinal 2 Tue., Dec 27 7:00 p.m. Prescott, WI 35 South St. Paul 51 South St. Paul High School, South St. Paul
Round Date Time Visitor Home Location
Consolation Final Wed., Dec. 28 1:00 p.m. Park Prescott, WI South St. Paul High School, South St. Paul
Championship Wed., Dec. 28 5:00 p.m. Chisago Lakes South St. Paul South St. Paul High School, South St. Paul

2011 Wood City Classic, Cloquet (Dec. 27-28)

Round Date Time Visitor Home Location
Day One Tue., Dec. 27 1:00 p.m. Blake Ashland, WI Cloquet High School, Cloquet
Day One Tue., Dec 27 5:00 p.m. Cloquet East Central Cloquet High School, Cloquet
Round Date Time Visitor Home Location
Day Two Wed., Dec. 28 1:00 p.m. Ashland, WI East Central Cloquet High School, Cloquet
Day Two Wed., Dec. 28 5:00 p.m. Cloquet Blake Cloquet High School, Cloquet

Irondale Holiday Tournament, Irondale (Dec. 27-28)

Round Date Time Visitor Home Location
Semifinal 1 Tue., Dec. 27 4:00 p.m. Mounds View 39 Braham 48 Irondale High School, Irondale
Semifinal 2 Tue., Dec 27 6:00 p.m. St. Paul Humboldt 54 Irondale 79 Irondale High School, Irondale
Round Date Time Visitor Home Location
Consolation Final Wed., Dec. 28 Mounds View St. Paul Humboldt Irondale High School, Irondale
Championship Wed., Dec. 28 Braham Irondale Irondale High School, Irondale

Pelican Rapids Holiday Tournament-Valhalla Bracket, Pelican Rapids (Dec. 27-28)

Round Date Time Visitor Home Location
Semifinal 1 Tue., Dec. 27 5:30 p.m. Underwood 30 MACCRAY 53 Pelican Rapids High School, Pelican Rapids
Semifinal 2 Tue., Dec 27 7:15 p.m. Battle Lake 22 Pelican Rapids 62 Pelican Rapids High School, Pelican Rapids
Round Date Time Visitor Home Location
Consolation Final Wed., Dec. 28 3:45 p.m. Underwood Battle Lake Pelican Rapids High School, Pelican Rapids
Championship Wed., Dec. 28 7:15 p.m. MACCRAY Pelican Rapids Pelican Rapids High School, Pelican Rapids

Pelican Rapids Holiday Tournament-Valkyrie Bracket, Pelican Rapids (Dec. 27-28)

Round Date Time Visitor Home Location
Semifinal 1 Tue., Dec. 27 2:00 p.m. Park Rapids 32 Norman County East 68 Pelican Rapids High School, Pelican Rapids
Semifinal 2 Tue., Dec 27 3:45 p.m. Lester Prairie 49 Rothsay 26 Pelican Rapids High School, Pelican Rapids
Round Date Time Visitor Home Location
Consolation Final Wed., Dec. 28 2:00 p.m. Park Rapids Rothsay Pelican Rapids High School, Pelican Rapids
Championship Wed., Dec. 28 5:30 p.m. Norman County East Lester Pelican Rapids High School, Pelican Rapids

Rogers Holiday Classic, Rogers (Dec. 27-28)

Round Date Time Visitor Home Location
Semifinal 1 Tue., Dec. 27 5:00 p.m. St. Francis 44 Anoka 58 Rogers High School, Rogers
Semifinal 2 Tue., Dec 27 7:00 p.m. Forest Lake 55 Rogers 46 Rogers High School, Rogers
Round Date Time Visitor Home Location
Consolation Final Wed., Dec. 28 5:00 p.m. St. Francis Rogers Rogers High School, Rogers
Championship Wed., Dec. 28 7:00 p.m. Anoka Forest Lake Rogers High School, Rogers

Crookston Holiday Tournament, Crookston (Dec. 27-28)

Round Date Time Visitor Home Location
Day One Tue., Dec. 27 6:00 p.m. Northern Freeze 43 East Grand Forks 60 Crookston High School, Crookston
Day One Tue., Dec 27 8:00 p.m. Fosston 42 Crookston 65 Crookston High School, Crookston
Round Date Time Visitor Home Location
Day Two Wed., Dec. 28 6:00 p.m. Fosston East Grand Forks Crookston High School, Crookston
Day Two Wed., Dec. 28 8:00 p.m. Northern Freeze Crookston Crookston High School, Crookston

Ogilvie Lions Holiday Tournament, Ogilvie (Dec. 27-28)

Round Date Time Visitor Home Location
Semifinal 1 Tue., Dec. 27 6:00 p.m. Cromwell 31 Zimmerman 57 Ogilvie High School, Ogilvie
Semifinal 2 Tue., Dec 27 8:00 p.m. Wrenshall 41 Ogilvie 76 Ogilvie High School, Ogilvie
Round Date Time Visitor Home Location
Consolation Final Wed., Dec. 28 6:00 p.m. Cromwell Wrenshall Ogilvie High School, Ogilvie
Championship Wed., Dec. 28 8:00 p.m. Zimmerman Ogilvie Ogilvie High School, Ogilvie

Saint Agnes Holiday Tournament, St. Agnes (Dec. 28-29)

Round Date Time Visitor Home Location
Semifinal 1 Wed., Dec. 28 5:30 p.m. Minneapolis Edison 13 PACT Charter 59 St. Agnes High School, St. Agnes
Semifinal 2 Wed., Dec. 28 7:00 p.m. Breck 38 St. Agnes 42 St. Agnes High School, St. Agnes
Round Date Time Visitor Home Location
Consolation Final Thur., Dec. 29 5:30 p.m. Minneapolis Edison 19 Breck 59 St. Agnes High School, St. Agnes
Championship Thur., Dec. 29 7:00 p.m. PACT Charter 55 St. Agnes 40 St. Agnes High School, St. Agnes

Rotary US Bank Holiday Classic, Rochester (Dec. 27-29)

Round Date Time Visitor Home Location
Quarterfinal 1 Tue., Dec. 27 2:00 p.m. Bloomington Jefferson 57 Rochester Lourdes 43 Mayo Civic Auditorium, Rochester
Quarterfinal 2 Tue., Dec 27 3:45 p.m. Providence Academy 44 Rochester Mayo 38 Mayo Civic Auditorium, Rochester
Quarterfinal 3 Tue., Dec 27 6:00 p.m. White Bear Lake 47 Rochester John Marshall 38 Mayo Civic Auditorium, Rochester
Quarterfinal 4 Tue., Dec 27 7:45 p.m. Lakeville North 73 Rochester Century 31 Mayo Civic Auditorium, Rochester
Round Date Time Visitor Home Location
Semifinal 1 Wed., Dec. 28 2:30 p.m. Providence Academy 60 Bloomington Jefferson 17 Mayo Civic Auditorium, Rochester
Semifinal 2 Wed., Dec. 28 4:15 p.m. Lakeville North 55 White Bear Lake 30 Mayo Civic Auditorium, Rochester
Consolation Semifinal 1 Wed., Dec. 28 6:00 p.m. Rochester Mayo 53 Rochester Lourdes 35 Taylor Arena, Rochester
Consolation Semifinal 2 Wed., Dec. 28 7:45 p.m. Rochester Century 44 Rochester John Marshall 47 Taylor Arena, Rochester
Round Date Time Visitor Home Location
Seventh Place Thur., Dec. 29 11:00 a.m. Rochester Century 56 Rochester Lourdes 38 Taylor Arena, Rochester
Fifth Place Thur., Dec. 29 12:45 p.m. Rochester John Marshall 53 Rochester Mayo 33 Taylor Arena, Rochester
Third Place Thur., Dec. 29 2:30 p.m. White Bear Lake 25 Bloomington Jefferson 47 Mayo Civic Auditorium, Rochester
Championship Thur., Dec. 29 6:30 p.m. Lakeville North 33 Providence Academy 41 Mayo Civic Auditorium, Rochester

Cyclones Holiday Tournament, St. Clair (Dec. 27-29)

Round Date Time Visitor Home Location
Quarterfinal 1 Tue., Dec. 27 7:45 p.m. Blue Earth Area 44 Minnesota Valley Lutheran 38 St. Clair High School (Lower Gym), St. Clair
Quarterfinal 2 Tue., Dec 27 6:00 p.m. Canby 69 Maple River 43 St. Clair High School (Lower Gym), St. Clair
Quarterfinal 3 Tue., Dec 27 8:15 p.m. Hayfield Tri City United St. Clair High School (Upper Gym), St. Clair
Quarterfinal 4 Tue., Dec 27 6:30 p.m. United South Central 63 St. Clair 46 St. Clair High School (Upper Gym), St. Clair
Round Date Time Visitor Home Location
Semifinal 1 Wed., Dec. 28 8:15 p.m. Blue Earth Area 44 Canby 42 St. Clair High School (Upper Gym), St. Clair
Semifinal 2 Wed., Dec. 28 6:30 p.m. Hayfield 33 United South Central 37 St. Clair High School (Lower Gym), St. Clair
Consolation Semifinal 1 Wed., Dec. 28 7:45 p.m. Minnesota Valley Lutheran 60 Maple River 48 St. Clair High School (Lower Gym), St. Clair
Consolation Semifinal 2 Wed., Dec. 28 6:00 p.m. Tri City United 41 St. Clair 44 St. Clair High School (Lower Gym), St. Clair
Round Date Time Visitor Home Location
Seventh Place Thur., Dec. 29 6:00 p.m. Maple River Tri City United St. Clair High School (Lower Gym), St. Clair
Fifth Place Thur., Dec. 29 7:45 p.m. Minnesota Valley Lutheran 53 St. Clair 41 St. Clair High School (Lower Gym), St. Clair
Third Place Thur., Dec. 29 6:30 p.m. Canby 30 Hayfield 44 St. Clair High School (Upper Gym), St. Clair
Championship Thur., Dec. 29 8:15 p.m. Blue Earth Area United South Central St. Clair High School (Upper Gym), St. Clair

Hibbing Holiday Tournament, Hibbing (Dec. 27-29)

Round Date Time Visitor Home Location
Quarterfinal 1 Tue., Dec. 27 2:00 p.m. Floodwood 46 Eveleth/Gilbert 63 Hibbing High School, Hibbing
Quarterfinal 2 Tue., Dec 27 3:45 p.m. Rockford 68 Chisholm 45 Hibbing High School, Hibbing
Quarterfinal 3 Tue., Dec 27 5:30 p.m. Moose Lake/Willow River 53 Nashwauk/Keewatin 44 Hibbing High School, Hibbing
Quarterfinal 4 Tue., Dec 27 7:15 p.m. Duluth Marshall 16 Hibbing 62 Hibbing High School, Hibbing
Round Date Time Visitor Home Location
Semifinal 1 Wed., Dec. 28 5:30 p.m. Eveleth/Gilbert 37 Rockford 48 Hibbing High School, Hibbing
Semifinal 2 Wed., Dec. 28 7:15 p.m. Moose Lake/Willow River 50 Hibbing 51 Hibbing High School, Hibbing
Consolation Semifinal 1 Wed., Dec. 28 2:00 p.m. Floodwood 61 Chisholm 66 Hibbing High School, Hibbing
Consolation Semifinal 2 Wed., Dec. 28 2:45 p.m. Nashwauk/Keewatin 41 Duluth Marshall 30 Hibbing High School, Hibbing
Round Date Time Visitor Home Location
Seventh Place Thur., Dec. 29 11:45 p.m. Floodwood 59 Duluth Marshall 41 Hibbing High School, Hibbing
Fifth Place Thur., Dec. 29 1:30 p.m. Chisholm 46 Nashwauk - Keewatin 47 Hibbing High School, Hibbing
Third Place Thur., Dec. 29 3:15 p.m. Eveleth/Gilbert Moose Lake Area Hibbing High School, Hibbing
Championship Thur., Dec. 29 5:00 p.m. Rockford 51 Hibbing 45 Hibbing High School, Hibbing

Monticello Holiday Tournament, Monticello (Dec. 27-29)

Round Date Time Visitor Home Location
Quarterfinal 1 Tue., Dec 27 2:00 p.m. Elk River 58 Minneapolis Washburn 42 Monticello High School, Monticello
Quarterfinal 2 Tue., Dec 27 3:45 p.m. Becker 56 Albany 46 Monticello High School, Monticello
Quarterfinal 3 Tue., Dec 27 5:45 p.m. Sauk Rapids 34 Dassel-Cokato 52 Monticello High School, Monticello
Quarterfinal 4 Tue., Dec 27 7:30 p.m. Princeton 42 Monticello 65 Monticello High School, Monticello
Round Date Time Visitor Home Location
Semifinal 1 Wed., Dec. 28 5:45 p.m. Elk River 59 Becker 31 Monticello High School, Monticello
Semifinal 2 Wed., Dec. 28 7:30 p.m. Dassel-Cokato 51 Monticello 55 Monticello High School, Monticello
Consolation Semifinal 1 Wed., Dec. 28 2:00 p.m. Minneapolis Washburn 46 Albany 64 Monticello High School, Monticello
Consolation Semifinal 2 Wed., Dec. 28 3:45 p.m. Sauk Rapids 49 Princeton 45 Monticello High School, Monticello
Round Date Time Visitor Home Location
Seventh Place Thur., Dec. 29 2:00 p.m. Minneapolis Washburn 53 Princeton 45 Monticello High School, Monticello
Fifth Place Thur., Dec. 29 3:45 p.m. Albany 65 Sauk Rapids 43 Monticello High School, Monticello
Third Place Thur., Dec. 29 5:45 p.m. Becker 41 Dassel-Cokato 54 Monticello High School, Monticello
Championship Thur., Dec. 29 7:30 p.m. Elk River 56 Monticello 49 Monticello High School, Monticello

3rd Annual Lakeville South Cougar Classic, Lakeville (Dec. 27-29)

Round Date Time Visitor Home Location
Day One Tue., Dec. 27 6:00 p.m. Chanhassen 65 Blaine 45 Lakeville South High School, Lakeville
Day One Tue., Dec 27 8:00 p.m. Minneapolis South 45 Lakeville South 69 Lakeville South High School, Lakeville
Round Date Time Visitor Home Location
Day Two Wed., Dec. 28 6:00 p.m. Blaine 55 Minneapolis South 41 Lakeville South High School, Lakeville
Day Two Wed., Dec. 28 8:00 p.m. Chanhassen 73 Lakeville South 55 Lakeville South High School, Lakeville
Round Date Time Visitor Home Location
Day Three Thur., Dec. 29 6:00 p.m. Minneapolis South 54 Chanhassen 78 Lakeville South High School, Lakeville
Day Three Thur., Dec. 29 8:00 p.m. Blaine 53 Lakeville South 58 Lakeville South High School, Lakeville

Walker-Hackensack-Akeley Holiday Tournament, Walker (Dec. 27-29)

Round Date Time Visitor Home Location
Quarterfinal 1 Tue., Dec. 27 2:30 p.m. Cass Lake-Bena 31 Sebeka 71 Walker-Hackensack-Akeley High School, Walker
Quarterfinal 2 Tue., Dec 27 4:15 p.m. Pequot Lakes 68 Red Lake Falls 33 Walker-Hackensack-Akeley High School, Walker
Quarterfinal 3 Tue., Dec 27 6:00 p.m. Frazee 77 Nevis 58 Walker-Hackensack-Akeley High School, Walker
Quarterfinal 4 Tue., Dec 27 7:45 p.m. Parkers Prairie Walker-Hackensack-Akeley Walker-Hackensack-Akeley High School, Walker
Round Date Time Visitor Home Location
Semifinal 1 Wed., Dec. 28 6:00 p.m. Sebeka 59 Pequot Lakes 67 Walker-Hackensack-Akeley High School, Walker
Semifinal 2 Wed., Dec. 28 7:45 p.m. Frazee 39 Parkers Prairie 62 Walker-Hackensack-Akeley High School, Walker
Consolation Semifinal 1 Wed., Dec. 28 2:30 p.m. Cass Lake-Bena 28 Red Lake Falls 61 Walker-Hackensack-Akeley High School, Walker
Consolation Semifinal 2 Wed., Dec. 28 4:15 p.m. Nevis 61 Walker-Hackensack-Akeley 69 Walker-Hackensack-Akeley High School, Walker
Round Date Time Visitor Home Location
Seventh Place Thur., Dec. 29 1:30 p.m. Cass Lake-Bena 50 Nevis 61 Walker-Hackensack-Akeley High School, Walker
Fifth Place Thur., Dec. 29 3:15 p.m. Red Lake Falls 43 Walker-Hackensack-Ackley 40 Walker-Hackensack-Akeley High School, Walker
Third Place Thur., Dec. 29 5:00 p.m. Sebeka 64 Frazee 60 Walker-Hackensack-Akeley High School, Walker
Championship Thur., Dec. 29 7:00 p.m. Pequot Lakes 65 Parkers Prairie 79 Walker-Hackensack-Akeley High School, Walker

Mankato Loyola Crusader Classic, Mankato (Dec. 27-29)

Round Date Time Visitor Home Location
Quarterfinal 1 Tue., Dec. 27 6:00 p.m. Martin Luther 46 LeSueur Henderson 60 Mankato Loyola High School, Mankato
Quarterfinal 2 Tue., Dec 27 7:45 p.m. Lake Crystal/Welcomme Memorial Mounds Park Academy Mankato Loyola High School, Mankato
Quarterfinal 3 Tue., Dec 27 6:00 p.m. Waterville-Elysian-Morristown 64 Jackson County Central 57 Mankato Loyola High School (Fitz Gym), Mankato
Quarterfinal 4 Tue., Dec 27 7:45 p.m. FAIR School Mankato Loyola Mankato Loyola High School (Fitz Gym), Mankato
Round Date Time Visitor Home Location
Semifinal 1 Wed., Dec. 28 6:00 p.m. LeSueur Henderson 60 Mankato Loyola 46 Mankato Loyola High School (Fitz Gym), Mankato
Semifinal 2 Wed., Dec. 28 7:45 p.m. Waterville-Elysian-Morristown Quarterfinal 4 winner Mankato Loyola High School (Fitz Gym), Mankato
Consolation Semifinal 1 Wed., Dec. 28 6:00 p.m. Martin Luther Quarterfinal 2 loser Mankato Loyola High School, Mankato
Consolation Semifinal 2 Wed., Dec. 28 7:45 p.m. Jackson County Central 93 FAIR Academy 21 Mankato Loyola High School, Mankato
Round Date Time Visitor Home Location
Seventh Place Thur., Dec. 29 6:00 p.m. Consolation semifinal 1 loser Consolation semifinal 2 loser Mankato Loyola High School, Mankato
Fifth Place Thur., Dec. 29 7:45 p.m. Consolation semifinal 1 winner Consolation semifinal 2 winner Mankato Loyola High School, Mankato
Third Place Thur., Dec. 29 6:00 p.m. Semifinal 1 loser Semifinal 2 loser Mankato Loyola High School (Fitz Gym), Mankato
Championship Thur., Dec. 29 7:45 p.m. Semifinal 1 winner Semifinal 2 winner Mankato Loyola High School (Fitz Gym), Mankato

Simley 13th Annual Holiday Basketball Tournament, Inver Grove Heights (Dec. 27-29)

Round Date Time Visitor Home Location
Quarterfinal 1 Tue., Dec. 27 1:00 p.m. St. Croix Lutheran 28 Pine Island 54 Simley High School, Inver Grove Heights
Quarterfinal 2 Tue., Dec 27 3:00 p.m. North Branch 54 St. Paul Johnson 58 Simley High School, Inver Grove Heights
Quarterfinal 3 Tue., Dec 27 5:00 p.m. Holy Angels 48 St. Paul Como 38 Simley High School, Inver Grove Heights
Quarterfinal 4 Tue., Dec 27 7:00 p.m. St. Louis Park 40 Simley 72 Simley High School, Inver Grove Heights
Round Date Time Visitor Home Location
Semifinal 1 Wed., Dec. 28 5:00 p.m. Pine Island 67 St. Paul Johnson 46 Simley High School, Inver Grove Heights
Semifinal 2 Wed., Dec. 28 7:00 p.m. Holy Angels Simley Simley High School, Inver Grove Heights
Consolation Semifinal 1 Wed., Dec. 28 1:00 p.m. St. Croix Lutheran 38 North Branch 42 Simley High School, Inver Grove Heights
Consolation Semifinal 2 Wed., Dec. 28 3:00 p.m. St. Paul Como 54 St. Louis Park 33 Simley High School, Inver Grove Heights
Round Date Time Visitor Home Location
Seventh Place Thur., Dec. 29 1:00 p.m. St. Croix Lutheran 53 St. Louis Park 56 Simley High School, Inver Grove Heights
Fifth Place Thur., Dec. 29 3:00 p.m. North Branch 40 St. Paul Como 34 Simley High School, Inver Grove Heights
Third Place Thur., Dec. 29 5:00 p.m. St. Paul Johnson Holy Angels Simley High School, Inver Grove Heights
Championship Thur., Dec. 29 7:00 p.m. Pine Island 42 Simley 35 Simley High School, Inver Grove Heights

St. Peter Holiday Tournament, St. Peter (Dec. 28-29)

Round Date Time Visitor Home Location
Semifinal 1 Wed., Dec. 28 2:00 p.m. NRHEG 68 Bemidji 48 St. Peter High School, St. Peter
Semifinal 2 Wed., Dec. 28 3:45 p.m. Faribault 28 St. Peter 66 St. Peter High School, St. Peter
Round Date Time Visitor Home Location
Consolation Final Thur., Dec. 29 2:00 p.m. Bemidji 46 Faribault 36 St. Peter High School, St. Peter
Championship Thur., Dec. 29 6:00 p.m. NRHEG 70 St. Peter 44 St. Peter High School, St. Peter

Orono Holiday Tournament, Orono (Dec. 28-29)

Round Date Time Visitor Home Location
Semifinal 1 Wed., Dec. 28 5:00 p.m. Sartell 61 Farmington 51 Orono High School, Orono
Semifinal 2 Wed., Dec. 28 7:00 p.m. Minneapolis Roosevelt 62 Orono 58 Orono High School, Orono
Round Date Time Visitor Home Location
Consolation Final Thur., Dec. 29 5:00 p.m. Farmington 54 Orono 31 Orono High School, Orono
Championship Thur., Dec. 29 7:00 p.m. Sartell 68 Minneapolis Roosevelt 54 Orono High School, Orono

Columbia Heights Holiday Basketball Tournament, Columbia Heights (Dec. 28-29)

Round Date Time Visitor Home Location
Semifinal 1 Wed., Dec. 28 6:00 p.m. Community of Peace 39 Minneapolis Patrick Henry 51 Columbia Heights High School, Columbia Heights
Semifinal 2 Wed., Dec. 28 7:45 p.m. Fond du Lac Ojibwe 19 Columbia Heights 60 Columbia Heights High School, Columbia Heights
Round Date Time Visitor Home Location
Consolation Final Thur., Dec. 29 4:00 p.m. Community of Peace Fond du Lac Ojibwe Columbia Heights High School, Columbia Heights
Championship Thur., Dec. 29 6:00 p.m. Minneapolis Patrick Henry 42 Columbia Heights 49 Columbia Heights High School, Columbia Heights

Otter Holiday Classic, Fergus Falls (Dec. 28-29)

Round Date Time Visitor Home Location
Semifinal 1 Wed., Dec. 28 2:00 p.m. Hawley 60 Perham 30 Kennedy Secondary, Fergus Falls
Semifinal 2 Wed., Dec. 28 6:00 p.m. Breckenridge 38 Fergus Falls 75 Kennedy Secondary, Fergus Falls
Round Date Time Visitor Home Location
Consolation Final Thur., Dec. 29 4:00 p.m. Perham 30 Hawley 60 Kennedy Secondary, Fergus Falls
Championship Thur., Dec. 29 8:00 p.m. Fergus Falls 75 Breckenridge 38 Kennedy Secondary, Fergus Falls

Randolph Holiday Tournament, Randolph (Dec. 28-29)

Round Date Time Visitor Home Location
Semifinal 1 Wed., Dec. 28 5:00 p.m. Triton 62 Schaeffer Academy 22 Randolph High School, Randolph
Semifinal 2 Wed., Dec. 28 7:00 p.m. Grand Meadow 35 Randolph 48 Randolph High School, Randolph
Round Date Time Visitor Home Location
Consolation Final Thur., Dec. 29 5:00 p.m. Schaeffer Academy 25 Grand Meadow 45 Randolph High School, Randolph
Championship Thur., Dec. 29 7:00 p.m. Triton 56 Randolph 47 Randolph High School, Randolph

Upsala Holiday Cardinal Classic-Black Bracket, Upsala (Dec. 28-29)

Round Date Time Visitor Home Location
Semifinal 1 Wed., Dec. 28 2:15 p.m. Bertha-Hewitt 55 Foley 56 Upsala High School, Upsala
Semifinal 2 Wed., Dec. 28 5:45 p.m. Holdingford 70 Browerville 60 Upsala High School, Upsala
Round Date Time Visitor Home Location
Consolation Final Thur., Dec. 29 2:15 p.m. Browerville 48 Bertha-Hewitt 45 Upsala High School, Upsala
Championship Thur., Dec. 29 5:45 p.m. Holdingford 50 Foley 52 Upsala High School, Upsala

Upsala Holiday Cardinal Classic-Red Bracket, Upsala (Dec. 28-29)

Round Date Time Visitor Home Location
Semifinal 1 Wed., Dec. 28 4:00 p.m. Staples-Motley 58 Melrose 54 Upsala High School, Upsala
Semifinal 2 Wed., Dec. 28 7:30 p.m. Maple Lake 51 Upsala 73 Upsala High School, Upsala
Round Date Time Visitor Home Location
Consolation Final Wed., Dec. 28 4:00 p.m. Melrose Maple Lake Upsala High School, Upsala
Championship Wed., Dec. 28 7:30 p.m. Staples-Motley Upsala Upsala High School, Upsala

Pine Country Bank Holiday Classic, Little Falls (Dec. 28-29)

Round Date Time Visitor Home Location
Semifinal 1 Wed., Dec. 28 1:00 p.m. Thief River Falls 78 Little Falls 74 Little Falls High School, Little Falls
Semifinal 2 Wed., Dec. 28 3:00 p.m. St. Cloud Apollo 50 Big Lake 68 Little Falls High School, Little Falls
Round Date Time Visitor Home Location
Consolation Final Thur., Dec. 29 12:30 p.m. Little Falls 68 St. Cloud Apollo 60 Little Falls High School, Little Falls
Championship Thur., Dec. 29 5:00 p.m. Thief River Falls 69 Big Lake 59 Little Falls High School, Little Falls

Willmar Holiday Tournament, Willmar (Dec. 29-30)

Round Date Time Visitor Home Location
Semifinal 1 Thur., Dec. 29 6:00 p.m. Minnehaha Academy 50 New London-Spicer 54 Willmar High School, Willmar
Semifinal 2 Thur., Dec. 29 8:00 p.m. Mankato West 40 Willmar 48 Willmar High School, Willmar
Round Date Time Visitor Home Location
Consolation Final Fri., Dec. 30 6:00 p.m. Minnehaha Academy Mankato West Willmar High School, Willmar
Championship Fri., Dec. 30 8:00 p.m. New London-Spicer Willmar Willmar High School, Willmar

St. Michael-Albertville Holiday Tournament, St. Michael (Dec. 29-30)

Round Date Time Visitor Home Location
Semifinal 1 Thur., Dec. 29 5:00 p.m. Totino-Grace 58 Edina 71 St. Michael-Albertville High School, St. Michael
Semifinal 2 Thur., Dec. 29 7:00 p.m. Bismarck, N.D. 65 St. Michael-Albertville 57 St. Michael-Albertville High School, St. Michael
Round Date Time Visitor Home Location
Consolation Final Fri., Dec. 30 5:00 p.m. Totino-Grace St. Michael-Albertville St. Michael-Albertville High School, St. Michael
Championship Fri., Dec. 30 7:00 p.m. Edina Bismark, N.D. St. Michael-Albertville High School, St. Michael

Janesville-Waldorf-Pemberton Rotary Tournament, Janesville (Dec. 29-30)

Round Date Time Visitor Home Location
Semifinal 1 Thur., Dec. 29 6:30 p.m. Cleveland 56 Alden-Conger 53 JWP High School, Janesville
Semifinal 2 Thur., Dec. 29 8:00 p.m. Madelia 38 Janesville-Waldorf-Pemberton 67 JWP High School, Janesville
Round Date Time Visitor Home Location
Consolation Final Fri., Dec. 30 6:30 p.m. Alden-Conger Madelia JWP High School, Janesville
Championship Fri., Dec. 30 8:00 p.m. Cleveland Janesville-Waldorf-Pemberton JWP High School, Janesville

Alexandria Holiday Tournament, Alexandria (Dec. 29-30)

Round Date Time Visitor Home Location
Semifinal 1 Thur., Dec. 29 6:00 p.m. Marshall 56 Robbinsdale Armstrong 67 Alexandria High School, Alexandria
Semifinal 2 Thur., Dec. 29 7:30 p.m. Moorhead 53 Alexandria 75 Alexandria High School, Alexandria
Round Date Time Visitor Home Location
Consolation Final Fri., Dec. 30 5:00 p.m. Marshall Moorhead Alexandria High School, Alexandria
Championship Fri., Dec. 30 6:45 p.m. Robbinsdale Armstrong Alexandria Alexandria High School, Alexandria

Central Showcase, Norwood Young America (Dec. 29-30)

Round Date Time Visitor Home Location
Day One Thur., Dec. 29 6:00 p.m. Delano 48 Belle Plaine 47 Norwood Young America (HS Gym)
Day One Thur., Dec. 29 7:30 p.m. Maranatha 75 Waconia 79 Norwood Young America (MS Gym)
Day One Thur., Dec. 29 7:30 p.m. Glencoe-Silver Lake 38 Norwood Young America 50 Norwood Young America (HS Gym)
Round Date Time Visitor Home Location
Day Two Fri., Dec. 30 6:00 p.m. Maranatha Glencoe-Silver Lake Norwood Young America (HS Gym)
Day Two Fri., Dec. 30 7:30 p.m. Waconia Belle Plaine Norwood Young America (MS Gym)
Day Two Fri., Dec. 30 7:30 p.m. Delano Norwood Young America Norwood Young America (HS Gym)

St. Olaf Holiday Hoops Classic, Northfield (Dec. 28-30)

Round Date Time Visitor Home Location
Day One Wed., Dec. 28 4:15 p.m. Mayer Lutheran 32 Stewartville 44 Skoglund Center, Northfield
Day One Wed., Dec. 28 6:15 p.m. Eastview 66 Northfield 20 Skoglund Center, Northfield
Day One Wed., Dec. 28 8:15 p.m. Minnetonka 57 Eagan 52 Skoglund Center, Northfield
Round Date Time Visitor Home Location
Day Two Thur., Dec. 29 4:15 p.m. Mayer Lutheran 45 Minnetonka 64 Skoglund Center, Northfield
Day Two Thur., Dec. 29 6:15 p.m. Northfield 66 Eagan 52 Skoglund Center, Northfield
Day Two Thur., Dec. 29 8:15 p.m. Eastview 65 Sioux Falls-Washington, S.D. 51 Skoglund Center, Northfield
Round Date Time Visitor Home Location
Day Three Fri., Dec. 30 4:15 p.m. Eagan Sioux Falls-Washington, S.D. Skoglund Center, Northfield
Day Three Fri., Dec. 30 6:15 p.m. Northfield Eagan Skoglund Center, Northfield
Day Three Fri., Dec. 30 8:15 p.m. Minnetonka Eastview Skoglund Center, Northfield

Hill-Murray Holiday Tournament, Maplewood (Dec. 28-30)

Round Date Time Visitor Home Location
Quarterfinal 1 Wed., Dec. 28 3:00 p.m. Chaska 41 Wayzata 73 Hill-Murray High School, Maplewood
Quarterfinal 2 Wed., Dec. 28 4:45 p.m. Duluth East 57 Stillwater 42 Hill-Murray High School, Maplewood
Quarterfinal 3 Wed., Dec. 28 6:30 p.m. Tartan 62 Cretin-Derham Hall 71 Hill-Murray High School, Maplewood
Quarterfinal 4 Wed., Dec. 28 8:15 p.m. Centennial 63 Hill-Murray 66 Hill-Murray High School, Maplewood
Round Date Time Visitor Home Location
Semifinal 1 Thur., Dec. 29 5:30 p.m. Wayzata 60 Duluth East 19 Hill-Murray High School, Maplewood
Semifinal 2 Thur., Dec. 29 7:15 p.m. Cretin-Derham Hall 42 Hill-Murray 55 Hill-Murray High School, Maplewood
Consolation Semifinal 1 Thur., Dec. 29 2:00 p.m. Chaska 64 Stillwater 78 Hill-Murray High School, Maplewood
Consolation Semifinal 2 Thur., Dec. 29 3:45 p.m. Tartan 45 Centennial 84 Hill-Murray High School, Maplewood
Round Date Time Visitor Home Location
Seventh Place Fri., Dec. 30 2:00 p.m. Chaska Tartan Hill-Murray High School, Maplewood
Fifth Place Fri., Dec. 30 3:45 p.m. Stillwater Centennial Hill-Murray High School, Maplewood
Third Place Fri., Dec. 30 5:30 p.m. Duluth East Cretin-Durham Hall Hill-Murray High School, Maplewood
Championship Fri., Dec. 30 7:15 p.m. Wayzata Duluth East Hill-Murray High School, Maplewood

Roseville Holiday Girls Basketball Tournament, Roseville (Dec. 28-30)

Round Date Time Visitor Home Location
Quarterfinal 1 Wed., Dec. 28 2:45 p.m. St. Anthony 47 Eau Claire-Regis, WI 61 Roseville Area High School, Roseville
Quarterfinal 2 Wed., Dec. 28 6:15 p.m. Spring Lake Park 44 Burnsville 52 Roseville Area High School, Roseville
Quarterfinal 3 Wed., Dec. 28 4:30 p.m. Andover 48 Buffalo 65 Roseville Area High School, Roseville
Quarterfinal 4 Wed., Dec. 28 8:00 p.m. Minneapolis Southwest 34 Roseville 74 Roseville Area High School, Roseville
Round Date Time Visitor Home Location
Semifinal 1 Thur., Dec. 29 6:15 p.m. Eau Claire-Regis, WI 68 Burnsville 36 Roseville Area High School, Roseville
Semifinal 2 Thur., Dec. 29 8:00 p.m. Buffalo 53 Roseville 49 Roseville Area High School, Roseville
Consolation Semifinal 1 Thur., Dec. 29 2:45 p.m. St. Anthony 57 Spring Lake Park 45 Roseville Area High School, Roseville
Consolation Semifinal 2 Thur., Dec. 29 4:30 p.m. Andover 87 Minneapolis Southwest 44 Roseville Area High School, Roseville
Round Date Time Visitor Home Location
Seventh Place Fri., Dec. 30 2:45 p.m. Spring Lake Park Minneapolis Southwest Roseville Area High School, Roseville
Fifth Place Fri., Dec. 30 4:30 p.m. St. Anthony Andover Roseville Area High School, Roseville
Third Place Fri., Dec. 30 6:15 p.m. Burnsville Roseville Roseville Area High School, Roseville
Championship Fri., Dec. 30 8:00 p.m. Eau Claire-Regis WI Buffalo Roseville Area High School, Roseville

6th Annual Dick's Sporting Goods Holiday Classic, Hopkins (Dec. 28-30)

Round Date Time Visitor Home Location
Quarterfinal 1 Wed., Dec. 28 2:00 p.m. Milwaukee-Rufus King 66 Eden Prairie 77 Hopkins High School, Hopkins
Quarterfinal 2 Wed., Dec. 28 4:00 p.m. Osseo 62 Hutchinson 52 Hopkins High School, Hopkins
Quarterfinal 3 Wed., Dec. 28 6:00 p.m. St. Paul Central 63 Maple Grove 60 Hopkins High School, Hopkins
Quarterfinal 4 Wed., Dec. 28 8:00 p.m. Prior Lake 29 Hopkins 67 Hopkins High School, Hopkins
Round Date Time Visitor Home Location
Semifinal 1 Thur., Dec. 29 6:00 p.m. Eden Prairie 51 Osseo 43 Hopkins High School, Hopkins
Semifinal 2 Thur., Dec. 29 8:00 p.m. St. Paul Central 31 Hopkins 61 Hopkins High School, Hopkins
Consolation Semifinal 1 Thur., Dec. 29 2:00 p.m. Milwaukee-Rufus King, WI 98 Hutchinson 68 Hopkins High School, Hopkins
Consolation Semifinal 2 Thur., Dec. 29 4:00 p.m. Maple Grove 39 Prior Lake 50 Hopkins High School, Hopkins
Round Date Time Visitor Home Location
Seventh Place Fri., Dec. 30 2:00 p.m. Hutchinson Maple Grove Hopkins High School, Hopkins
Fifth Place Fri., Dec. 30 4:00 p.m. Milwaukee-Rufus King, WI Prior Lake Hopkins High School, Hopkins
Third Place Fri., Dec. 30 6:00 p.m. Osseo St. Paul Central Hopkins High School, Hopkins
Championship Fri., Dec. 30 8:00 p.m. Eden Prairie Hopkins Hopkins High School, Hopkins

Most Popular

  • Washburn's Coley sets career scoring record but Wagner sister act prevails

  • 01/22/2014, 12:05am CST, By JIM PAULSEN, Star Tribune
  • Two of the most prolific scorers in girls’ basketball met Saturday when Chase Coley and Minneapolis Washburn played defending Class 2A champion New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (NRHEG), led by Carlie Wagner, a career 3,000-point scorer and University of Minnesota recruit.
  • Read More