Quantcast
skip navigation

MN Prep Hubs Photo of the Year announced

By SportsEngine, 08/08/16, 7:15PM CDT

Share

Mark Hvidsten's shot of Wheaton-Herman-Norcross' Emma Schmidt was voted the best photo from last season.

Mark Hvidsten's shot of Wheaton-Herman-Norcross' Emma Schmidt from the Class 1A state quarterfinals was selected as the best photo from last season, beating out pictures of Lakeville South's Adam Lucast and Duluth East's Tanner Richey by receiving 31 percent of the 873 votes cast by website visitors.

The winning photo earned 272 total votes while the other two each finished with just over 100.

Scroll down to view all of the pictures in the contest. 


Fall


            


winter


                  


spring



Most Popular

Tag(s): Home  Featured  Rankings  Hub Exclusive  MSHSL Conferences  Cherry  North Woods  Northeast Range  South Ridge  Big Nine  Albert Lea  Austin  Faribault  Mankato East  Mankato West  Owatonna  Rochester Century  Rochester John Marshall  Rochester Mayo  Winona  Northfield  Red Wing  Big South  Blue Earth  Fairmont  Jackson County Central  Luverne  Marshall   New Ulm  Pipestone  Redwood Valley  St. James  St. Peter  Waseca  Windom  Worthington  Camden  Camden North  Central Minnesota Christian  Dawson-Boyd  Kerkhoven-Murdock-Sunburg  Lac qui Parle Valley  MACCRAY  Renville County West  Camden South  Canby  Lakeview  Minneota  Russell-Tyler-Ruthton  Tracy-Milroy-Balaton  Central Lakes  Alexandria  Brainerd  Fergus Falls  Rocori  St. Cloud Apollo  St. Cloud Tech  Sartell-St. Stephen  Sauk Rapids-Rice  Willmar  Central Minnesota  Belgrade-Brooten-Elrosa  Eden Valley-Watkins  Holdingford  Howard Lake-Waverly-Winsted   Kimball  Maple Lake  Pierz  Rockford  Eastern Minnesota  Academy for Sciences & Agricul  Calvin Christian  Christian Life Academy  Community of Peace  Great River  Hmong Academy  Hope Academy  International School  Liberty Classical  Metro Deaf School  Minnetonka Christian  North Lakes  Shattuck-St. Mary's  Nova Classical Academy  Rosemount Baptist  Gopher  Bethlehem Academy  Blooming Prairie  Maple River  Medford  New Richland-Hartland-Ellendal  Randolph  United South Central  Waterville-Elysian-Morristown  Granite Ridge  Albany  Becker  Foley  Little Falls  Milaca  Mora  St. Cloud Cathedral  Zimmerman  Great River  Aitkin  Braham  East Central  Hinckley-Finlayson  Isle  Ogilvie  Onamia  Pine City  Rush City  Heart O'Lakes  Barnesville  Breckenridge  Dilworth-Glydon-Felton  Frazee  Hawley  Pelican Rapids  Perham  Hiawatha Valley  Hiawatha Valley Blue  Cannon Falls  Goodhue  Kenyon-Wanamingo  Lake City  Pine Island  Triton  Zumbrota-Mazeppa  Hiawatha Valley Gold  Byron  Hayfield  Kasson-Mantorville  Rochester Lourdes  Stewartville  IHSL  Chesterton Academy  Lincoln International  Minneapolis College Prep  North Metro  South Metro  IMAC  Blake  Breck  Minnehaha Academy  Mounds Park Academy  Providence Academy  St. Paul Academy  Independent  Ascension Academy  Bemidji  Bug-O-Nay-Ge-Shig  Campbell-Tintah/Fairmount (N.D  Cambridge Christian  Cannon Valley Lutheran  Cedar Valley  Circle of Life  Chisago Lakes Baptist  Christ's Household of Faith  Clearbrook-Gonvick  Cloquet Christian  Cristo Rey  Duluth East  E.C.H.O.  Elmore Academy  Ely  Faith Christian  First Baptist  Fond du Lac Ojibwe  Fourth Baptist  Goodridge-Grygla-Gatzke  Grand Rapids  Immanuel Lutheran  Lake of the Woods   Lake Region  Lakeview Christian  Learning for Leadership  Math & Science Academy  Mesabi Academy  Minnesota Academy for the Deaf  Moorhead  Mountain Iron-Buhl  Mountain Lake Christian  Nay-Ah-Shing  Park Christian  Rapids Christian  Red Lake County  Red Lake Falls  Rivers Christian  Rochester Home School  Sacred Heart  St. Paul Prep  Unidale  Woodcrest Baptist  Hendricks  Maplewood Academy  Iron Range  Chisholm  Eveleth-Gilbert  Hibbing  International Falls   Mesabi East  Virginia  Lake  Eden Prairie  Edina  Hopkins  Minnetonka  Wayzata  Lake Superior  Ashland (Wis.)  Cloquet  Duluth Denfeld  Duluth Marshall  Hermantown  Proctor  Superior (Wis.)  Little Eight  Ashby  Battle Lake  Brandon-Evansville  Hillcrest Lutheran  Parkers Prairie  Rothsay  Underwood  Metro East  Henry Sibley  Hill-Murray  Mahtomedi  North St. Paul  Simley  South St. Paul  Tartan  Hastings  Metro Lakes  Four Directions   Metro West  Benilde-St. Margaret's  Robbinsdale Cooper  St. Louis Park  Richfield  Chanhassen  Chaska  Bloomington Jefferson  Bloomington Kennedy  Mid-State  Crosby-Ironton  Detroit Lakes  Park Rapids  Pequot Lakes  Staples-Motley  Wadena-Deer Creek  Minneapolis City  Minneapolis Edison  Minneapolis North  Minneapolis Henry  Minneapolis Roosevelt  Minneapolis South  Minneapolis Southwest  Minneapolis Washburn  TCIS  Prairie Seeds  FAIR  Minnesota Transitions  Spectrum  St. Croix Prep  Minnesota River  Belle Plaine  Jordan  Le Sueur-Henderson  Mayer Lutheran  Norwood Young America  Sibley East  Tri-City United  Watertown-Mayer  Mississippi 8  Cambridge-Isanti  Chisago Lakes  North Branch  Princeton  St. Francis  Big Lake  Buffalo  Monticello  Rogers  St. Michael-Albertville  MCAA  Maranatha  West Lutheran  PACT  Legacy Christian  Heritage Christian  Lester Prairie/Holy Trinity  Trinity  Southwest Christian  New Life Academy  Bethany Academy  Northern Lakes  Bigfork  Deer River  Greenway  Hill City  Littlefork-Big Falls  Nashwauk-Keewatin  Northland  Northland  Blackduck  Cass Lake-Bena  Laporte  Nevis  Northome-Kelliher  Pine River-Backus  Red Lake  Walker-Hackensack-Akeley  Northwest  Crookston  East Grand Forks  Roseau  Thief River Falls  Warroad  Northwest Suburban  Northwest Suburban - North  Andover  Anoka  Blaine  Centennial  Champlin Park  Coon Rapids  Elk River  Northwest Suburban - West  Irondale  Maple Grove  Osseo  Park Center  Robbinsdale Armstrong  Spring Lake Park  Totino-Grace  Park Region  Bertha-Hewitt  Henning  Menahga  New York Mills  Pillager  Sebeka  Verndale  Pheasant  Clinton-Graceville-Beardsley  Hancock  Ortonville  Wheaton-Herman-Norcross  Pine To Prairie  Ada-Borup  Bagley  Climax-Fisher  Fertile-Bertrami  Fosston  Lake Park-Audubon  Mahnomen  Norman County East/UH  Norman County West  Waubun  Win-E-Mac  Polar  Barnum  Carlton  Cook County  Cromwell  Esko  Floodwood  McGregor  Moose Lake-Willow River  Silver Bay   Two Harbors  Wrenshall  Prairie  Browerville  Long Prairie-Grey Eagle  Osakis  Royalton  St. John's Prep  Swanville  Upsala  West Central  Red Rock  Adrian  Edgerton  Ellsworth  Fulda  Hills-Beaver Creek  Mountain Lake Area  Murray County Central  Red Rock Central  Southwest Minnesota Christian  Heron Lake-Okabena  Westbrook-Walnut Grove  Seven Star  Badger-Greenbush-Middle River  Kittson County Central  Northern Freeze  Stephen-Argyle  Warren-Alvarado-Oslo  South Suburban  Apple Valley  Burnsville  Eagan  Eastview  Lakeville North  Lakeville South  Prior Lake  Rosemount  Shakopee  Farmington  Southeast  East Division  Hope Lutheran  Houston  Lanesboro  Mabel-Canton  Spring Grove  West Division  Grand Meadow  LeRoy-Ostrander  Lyle/Austin Pacelli  Schaeffer Academy  St. Paul City  St. Paul Central  St. Paul Como Park  St. Paul Harding  St. Paul Highland Park  St. Paul Humboldt  St. Paul Johnson  St. Paul Washington  Suburban East  Cretin-Derham Hall  East Ridge  Forest Lake  Mounds View  Park of Cottage Grove  Roseville  Stillwater  White Bear Lake  Woodbury  Three Rivers  Caledonia  Chatfield  Dover-Eyota  Fillmore Central  Kingsland  Lewiston-Altura  Plainview-Elgin-Millville  Rushford-Peterson  St. Charles  Southland  Wabasha-Kellogg  Winona Cotter  La Crescent  Tomahawk  Buffalo Lake-Hector-Stewart  Cedar Mountain-Comfrey  Gibbon-Fairfax-Winthrop  Minnesota Valley Lutheran  New Ulm Cathedral  Sleepy Eye  Sleepy Eye St. Mary's  Springfield  Wabasso  Tri-Metro  Tri-Metro East  Concordia Academy  St. Agnes  St. Anthony  St. Croix Lutheran  Visitation  Tri-Metro West  Columbia Heights  DeLaSalle  Fridley  Holy Angels  Brooklyn Center  Valley  Alden-Conger  Cleveland  GHEC-Truman-Martin Luther  Lake Crystal-Wellcome Memorial  Madelia  Martin County West  Martin Luther  Nicollet  St. Clair  Janesville-Waldorf-Pemberton   Mankato Loyola  West Central  West Central North  Melrose  Minnewaska  Morris/Chokio-Alberta  Sauk Centre  Montevideo  West Central South  Atwater-Cosmos-Grove City  Benson  BOLD  Yellow Medicine East  Paynesville  Wright County  Wright County East  Delano  Holy Family  Hutchinson  New Prague  Orono  Waconia  Wright County West  Annandale  Dassel-Cokato  Glencoe-Silver Lake  Litchfield  Mound Westonka  New London-Spicer  Charter Stars  Glenville-Emmons  Class AAAA  Class AAA  Class AA  Class A  Section 1A  Section 2A  Section 3A  Section 4A  Section 5A  Section 6A  Section 7A  Section 8A  Section 1AA  Section 2AA  Section 3AA  Section 4AA  Section 5AA  Section 6AA  Section 7AA  Section 8AA  Section 1AAA  Section 2AAA  Section 3AAA  Section 4AAA  Section 5AAA  Section 6AAA  Section 7AAA  Section 8AAA  Section 1AAAA  Section 2AAAA  Section 3AAAA  Section 4AAAA  Section 5AAAA  Section 6AAAA  Section 7AAAA  Section 8AAAA  Park Christian  Chesterton Academy  Class AAAA  Class AAA  Class AA  Class A  Class AAAA  Class AAA  Class AA  Class A